Ako rozoznať pravý jantár od nepravého
Jantár sa formoval zo živice a obsahuje kyselinu jantárovú, sukcinát. Živica tečie pod kôrou a chráni strom pred útokmi hmyzu, pred škodami napáchanými búrkami alebo inými poškodeniami na rozdiel od miazgy, ktorá je tekutá, nachádza sa vo vnútri stromu a poskytuje mu živiny. Živica tečie ako syrup a má veľmi jednoznačnú borovicovú vôňu. Táto borovicová vôňa je sladkastá, ktorá sa nazýva odborne terpén (terpény sú prevažne látky rastlinného pôvodu, ktoré sú dôležité pre rastliny napr. ako lákače opeľovačov, lebo sú farebné a voňavé). Ak sa zadívate na fotografie ihličnanov v hustých lesoch, uvidíte svetlý, hmlistý oblak, ktorý sa tiahne nad týmito stromami a je to z dôvodu aromatických chemikálií, ktoré tieto stromy vylučujú. Jantár sa vytváral milióny rokov zozkladním terpénov. Nedozretý jantár sa nazýva kopál, ktorý ešte nie je dostatočne zmineralizovaný (terpény v ňom nie sú dostatočne rozložené).
Nie je tak náročné označiť pravý jantár od nepravých plastových napodobenín alebo kopálu. Môžete vyskúšať niekoľko jednoduchých testov:
1. Kopál(nevyzretá živica) alebo plastová napodobenina sa rozpúšťajú sa v rozpúšťadlách. Vezmite si pár kvapiek acetónu alebo alkoholu a pokvapkajte na povrch vzorky. Ak sa stane povrch lepkavý alebo poškodí zlatú koňakovú farbu vašej vzorky, tak si buďte istý, že to nie je pravý jantár. Jantár by sa nerozpustil v takýchto rozpúšťadlách a zostal by nepoškodený.
2. Jantár sa neroztopí, ale vyhorí ako kadidlo. Kopál sa topí, rovnako aj plast. Navyše plastová napodobnenina, keď horí vypúšťa hrozný chemický zápach. Kopál môže uvoľňovať podobnú vôňu ako jantár. Jantár vonia sladko, borovicovo a veľmi príjemne, preto sa stáročia používal ako kadidlo.
3. Jantár pláva na povrchu slanej vody. To je dôvod prečo miestni ľudia z pobrežia baltického mora ho hľadali (v dnešnej dobe už veľmi ťažko) vyplavený na plážach, zvyčajne po silných búrkach. Jantár sa odlupuje z vrstvy, ktorá sa nazýva modrá, ktorá sa nachádza pod nánosmi a hlinami na dne mora. Plast a kopál sa potopia v slanom roztoku (3 - 4 kopcovité polievkové lyžice soli na 2 dcl vody), zatiaľ čo jantár bude pekne plávať.
4. Jantár aj kopál fosforeskuje bledomodrou farbou pod UV lampou narozdiel od plastu.
Všetky naše jantárové šperky sú z prírodného baltického jantáru a sú získané s dôveryhodného zdroja a ich pravosť je overená certifikátom z gemologického laboratória.
Chceme Vám milí zákazníci a návševníci našej internetovej stránky vizuálne ukázať rozdiely medzi pravým jantárom a plastovou napodobneninou. Nafotili sme pre Vás test v slanej vode a test s UV lampou.
Vzorka číslo 1. Plastová napodobnenina - Bola zakúpená s tým, že predávajúca si nebola istá, či je to pravý jantár, hoci ju mali na obale (viď obrázok) označenú ako pravý baltický jantár. Ďalej sa tam nachádzala informácia, že tovar pochádza z prc – čo mnohí nevedia, že je Čína. Baltický jantár a šperky z neho sa stáročia vyrábajú v Pobaltí, Litva, Poľsko, Rusko. Na svetových jantárových výstavach sme zatiaľ žiadneho producenta z Číny, ktorý by vyrábal šperky z pravého baltického jantáru nevideli. Taktiež mnoho ľudí nevie informáciu, že „prc“ (People's Republic of China) je Čína – touto informáciou výrobca zámerne zahaľuje pôvod tovaru. Zo 6 opýtaných ľudí túto informáciu nevedeli 5 ľudia.
Vzorka č. 2 Baltický jantár zakúpený od našich producentov z Litvy.
Pri teste so slanou vodou sme dali plávať viac vzoriek baltického jantáru od nášho producenta, aby ste jasne videli, ako plávajú na povrchu.
Test v slanej vode ( 600 ml vody a 6 kopcových polievkových lyžíc soli )
Vzorka číslo 1. – ponorila sa, čo jasne poukazuje na plastovú napodobneninu. Nedá sa vyrobiť taký plast, s takou hustotou, ktorá by bola rovnaká ako má jantár.
Vzorky číslo 2. – plávajú na povrchu slanej vody, baltický jantár
Test pod UV lampou
Vzorka číslo 1. – nefosforeskuje bledo-modrou farbou , čo jasne poukazuje na plastovú napodobneninu.
Vzorka číslo 2. – fosforeskuje bledo-modrou farbou, čo preukazuje pravosť jantáru.
Urobili sme aj test zapálenia vzorky (čo sa Vám nedá vizuálne sprostredkovať):
Vzorka číslo 1. Vypúšťala štipľavý plastový zápach
Vzorka číslo 2. Vypúšťala príjemnú živicovú vôňu
Záver: Test v slanej vode, pod UV lampou a so zapálením vzorky jasne poukázal na rozdiely medzi pravým baltickým jantárom a plastovou napodobneninou.
Budeme vďační, keď tieto informácie budete posúvať ďalej.
Váš tím www.sperkyjantar.sk